wtorek, 12 stycznia 2010

Dodatkowa emerytura

Jak wiemy w naszym pięknym kraju system emerytalny jest chory, nawet bardziej niż chory- bo jego chore odnogi zarażają inne organy. Boimy się o naszą przyszłość- to normalne. Dlatego za wczasu trzeba pomyśleć o swojej emeryturze- My, nie państwo, bo ono już dawno ma nas gdzieś...
Więc liczymy. Mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 65lat. Więc co zrobić by godnie życ pełnią życia jako senior? Przygotować zaskórniaki.
Czyli mam x pieniędzy, wpłacam je na lokatę, konto oszczędnościowe, IKE i one przez 38 lat „pracują”. W przypadku lokat i kont oszczędnościowych trzeba by tak kombinować, żeby uniknąć płacenia podatku Belki, choć tak naprawdę nie wiadomo czy ten podatek będzie istniał za 38 lat. Jednak nie każdy bank zaoferuje nam przez 45 lat wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe, a już na pewno nie znajdziemy lokaty terminowej na tak długi okres. IKE jest generalnie dobrym rozwiązaniem. Możemy też spróbować sami inwestować pieniądze na giełdzie czy w funduszach inwestycyjnych, ale wtedy zawsze pozostaje problem z płaceniem podatku Belki.

Przyjmijmy że udało nam się zaoszczedzić 50 tys zł. Świetnie- gwarantuję Ci że na emeryturze możesz spac spokojnie. Dlaczego? bo:
Naszą kwotę 50 tys zł lokujemy na jedno z wyżej wymienionych instrumentów finansowych na 45 lat. Nie dokładamy nic przez ten okres do naszych oszczędności.
Po 45 latach z tych marnych 50 tys zł mamy UWAGA!!!
924 385,90 PLN

a gdy poczekamy jeszcze 5 lat o dziwo mamy
1 278 256,83 PLN

To jest magia procentu składanego. Po prostu lokujemy nasze pieniądze i zapominamy o nich przez piękne 45lat. Na emeryturę przechodzimy ze wspaniałą kwotą pieniędzy + oczywiście co miesiąc nasza chudziutka emerytura z I i II filara którą możemy przeznaczyć na waciki:)
Recepta prosta, choć wykonanie może nastręczyć trochę kłopotów bo nie każdy ma 50 tys zł. Ale bez przesady. Ostatnio wyliczyłem ile wydajemy na papierosy i alkohol. Chcesz żyć pełnią życia? to zacznij oszczędzać a nie tylko martwic się o emeryturę którą ma Ci zapewnić państwo.

WEŹ LOS W SWOJE RĘCE!!! I ZDOBĄDŹ TE 50 TYS ZŁ. TO TWOJA PRZYSZŁOŚć, NIE ZMARNUJ JEJ!

Jeśli nie potrafisz takiej kwoty zebrać to weź już tą pożyczkę. Przynajmniej nie będzie ona na wydana na jakiś bezsensowny cel tylko na inwestycje w twoją przyszłość, a Ty spokojnie będziesz je spłacał co miesiąc w małych ratach.

Można powiedzieć że jestem na dobrej drodze do tych 50 tys zł. Mam już 6,680zł co stanowi 13,36%. Jestem już bliżej niż dalej do swojej finansowej wolności. Czego wam i sobie życzę z całego serca!


Link do kalkulatora liczącego nasz zgromadzony kapitał: licznik kapitałuPs. Jeśli nie musimy lub nie mamy 50 tys także możemy obliczyć opcję na mniejszą kwotę pieniędzy. np. na 20 tys zł lub 30 tys zł. , jeśli nie mamy 45 lat do emerytury a np 30 lub 35 możemy odpowiednio policzyć:
20tys zł- na 35lat=zgromadzony kapitał: 241 709,48 PLN
30 tys zł- na 30lat= zgromadzony kapitał: 209 753,94 PLN
-------------------------------------------------------------------------

A teraz realna prognoza dla mnie:
Według mnie dobrze by było gdybym miał ok 3 tys zł miesięcznie emerytury by normalnie żyć bez ekstrawagancji na normalnej stopie życiowej. Czemu 3 tys zł? Bo oczywiście inflacja panuje, a ona lubi zwiększać swoje oblicze z biegiem lat. Myślę iż jeżeli wezmę korektę na 1000zł miesięcznie na spadek wartości pieniądza(co prawdopodobnie aż takiego nie będzie) to będę mógł spać spokojnie.

Zatem moja inwestycja opiewa na okres 45 lat (granica wieku emerytalnego) a kwota początkowa do inwestycji to 30 tys zł.


Planowany okres inwestycji 45lat
Wartość oczekiwanej średniorocznej stopy zwrotu 6,50 %
Zainwestowany kapitał 30 000,00 PLN
Zysk 524 631,54 PLN
Zgromadzony kapitał 554 631,54 PLN
Taką kwotę zgromadzisz inwestując jednorazowo: 30 000,00 PLN

Na emeryturę mam 555 tys zł co pozwala mi przeżyć (ok 3 tys zł/mieś) ok 20 lat po 65-roku życia.
Dla mnie to odpowiednie zabezpieczenie na emeryturę które mogę zrealizować w relatywnie krótkim czasie.

2 komentarze:

  1. Ciekawie piszesz młody człowieku, ale musisz uświadomić sobie jedną rzecz - cierpliwością i pracą ludzie się bogacą. Cierpliwość bierzesz pod uwagę, ale ile łatwiej Ci będzie jak zaczniesz pracować? Zadaj sobie to pytanie i przemyśl gruntownie odpowiedź!!
    Poszukaj pracy, która Cię zainteresuje, zacznij zdobywać kontakty, rozmawiać z ludźmi i zarabiać pieniądze, które zrobią Ci Twój upragniony miljon. Praca przynosi bardzo dużo satysfakcji, jeżeli oczywiście robisz rzeczy sensowne i nie traktuj etetu jak marnowanie czasu, bo to czy marnuje się wtedy czas zależy od człowieka a nie od samej pracy na etacie. Pomyśl o tym, skoro masz takie ambicje musisz zacząć pracować jak najwcześniej, bez tego nie uzuskasz zadowalających rezultatów.

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie jest łatwo dostać kredyt lub pożyczkę gotówkową w takiej kwocie. Należy mieć zdolność kredytową, to po pierwsze. Kredyt gotówkowy na 10 lat w takiej kwocie, to ok. 600 zł na miesiąc. 22 tysiące złotych oddajesz więcej (minimum). Poza tym oprocentowanie lokat obecnie jest bardzo niskie, a jakie będzie w przyszłości? Nikt nie wie.

    OdpowiedzUsuń