sobota, 5 czerwca 2010

Wykonywanie zadań wydłuża się, wypełniając cały czas pracyCzyli Prawo Parkinsona.

W aspekcie finansowym prawo Parkinsona wyjaśnia, dlaczego większość ludzi przechodzi na emeryturę, prawie niczego się nie dorabiając. Prawo to mówi, że ludzie bez względu na to, ile zarabiają, mają skłonność do wydawania wszystkiego, a nawet więcej niż zarabiają. Błędne koło prawda? Im mamy więcej pieniędzy tym więcej wydajemy. To takie proste...

W uzyskaniu wolności finansowej chodzi głównie o to by działać dokładnie odwrotnie niż głosi PP. Większość ludzi na świecie niestety wpada w pułapkę PP. Robi dokładnie to samo co opisuje to prawo- my wiemy że jednak to jest złe i nie prowadzi do wolności finansowej. Nasza niezależność finansowa będzie wtedy realna do uzyskania gdy notorycznie będziemy łamać to prawo. Wreszcie jakiś przepis prawny który możemy łamać bez negatywnych konsekwencji!!! WSPANIALE :)

By tego dokonać sprawa na ogól wydaje się prosta. To ile zarobisz musi być większe od tego ile wydasz. A różnica z tej kalkulacji powinna być albo oszczędzana, albo inwestowana. oto prosta droga do bogactwa i niezależności finansowej. Nie znam żadnego milionera, ani nie słyszałem o żadnym który byłby taki bogaty stosując w życiu prawo Parkinsona a nie łamiąc go.

Jak zatem porządnie zabrać się za łamanie tego prawa?:

1. Określ ile miesięcznie zarabiasz i wydajesz.
Wydaje Ci się że mało zarabiasz? Pomyśl lepiej o tym że może za dużo wydajesz. Zauważ że jeśli dostałeś jakiś pieniężny dodatek np na święta w wys 100zł to jak je rozdysponowałeś? Wydaje mi się że nie na to co pisze w poniższych punktach- a to jest błąd.

2. Zaplanuj "bufor bezpieczeństwa"
Ustal kwotę dzięki której możesz pokryć nieprzewidziane wydatki, jakieś zdarzenia losowe itp. Ale pamiętaj! Muszą to być naprawdę konieczne wydatki (nie wlicza się w to np zmiana starego telewizora na plazmę). Zazwyczaj bufor powinien wynosić 6 X miesięczna kwota wydatków.

3. Dokształcaj się w dziedzinie inwestycji i oszczędzania
By zaoszczędzone pieniądze dobrze rozdysponować i pomnożyć je trzeba najpierw mieć wiedzę na ten temat. W przeciwnym razie jest prawie pewne że stracisz swoje oszczędności. Także ucz się i zdobywaj wiedzę, a później wykorzystuj ją w prawdziwych transakcjach.

4. Przeznacz część środków na inwestycje
Już wiesz jak inwestować i masz pieniądze by to robić. Czas by wszystko wcielić w życie. Ten punkt jest bardzo trudny do realizacji- ale jest on krokiem milowym do Twojej finansowej wolności.

Po przejściu przez wszystkie 4 punkty wymienione powyżej- możesz czuć się jako zwycięzca Prawa Parkinsona.
Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz