sobota, 26 czerwca 2010

Wartościowe książki???Witam!
Ostatnio zastanawiałem się nad sensem kupowania i czytania książek o tematyce biznesowej, motywacyjnej itp. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie po co są pisane te książki, jaki jest ich główny cel, oraz to po co My je kupujemy? Książki o tych tematykach są pisane po to by zmotywować ludzi do działania lub pokazać im że to gdzie chcą dojść nie jest tak daleko jak sobie to wyobrażają. Niestety nie wszystkie książki spełniają te oczekiwania i kryteria. Powiem inaczej: jest ich większość. W takim razie jak dobrze wydać te nasze ciężko zarobione 40zł na wartą czytania publikację?
Po 1. -Uznany Autor. Co to znaczy? To znaczy że nie ma być on znany, lubiany i występować w każdym debilnym talk-show do którego zostanie zaproszony. Powinien być już tam gdzie my podążamy by trafnie opisać i dawać nam rady związane z naszą drogą. Powinien już dawno robić to co my zamierzamy dopiero w przyszłości. Powinien mądrze, krótko i na temat pisać bez rozciągliwych pełnych epitetów zdań. Wszystko to co ważne powinno znaleźć się w książce a szczegóły poboczne, które nie są ważne powinny być pominięte ponieważ niepotrzebnie powiększają objętość książki a my niepotrzebnie tracimy czas i siły by czytać niepotrzebne głupoty. Według mnie taki powinien być autor dobrej książki o tematyce biznesowej lub motywacyjnej.
Po 2. -Dobre recenzje znanych w środowisku (i szanowanych) osób i instytucji na temat książki.
Po 3. -Opinie osób które przeczytały książkę (zwykłych czytelników)
Po 4. -Prawdziwy "klucz" książki który naprawdę można zastosować w życiu.
Czyli rady które są zawarte w książce powinny być w mniejszym czy większym stopniu użyteczne w życiu. Po co czytać teorię która nie ma poparcia w praktyce? No po co? Przecież wszystko co czytamy musimy zrobić w życiu żeby do czegoś dojść. Tak więc jeśli rady które są w książkach nie dają się zastosować w życiu są niewiele warte i nie zrobimy z nich użytku.

Niestety w praktyce dość trudno znaleźć książki które spełniają wyżej wymienione oczekiwania. A szkoda bo są one niezbędne- przynajmniej według mojej opinii:)

Teraz trochę o mnie. Czy warto bym kupował książki o podobnej tematyce? Trudne pytanie. Ostatnio po przeczytanych książkach dochodzę do wniosku że warto ALE... tylko i wyłącznie te najlepsze. Zbyt wiele książek które przeczytałem nie zmieniły nic w moim myśleniu, nie dały nowych pomysłów ani nawet "prądu" do jakich kolwiek zmian. Przede wszystkim muszę się zastanowić: czy po przeczytaniu tej książki to ona mnie zmotywowała do pracy, czy także bez niej zrobił bym krok na przód? i jeszcze jedno pytanie: Czego ta książka mnie nauczyła? Dość często zadaje sobie te pytania po przeczytanych książkach. Po co kupować i czytać książkę jeśli sam bym zrobił to co zrobiłem po niej?
Tak więc dokładniej wyszukuję książki które bedę później czytywał. Miejmy nadzieję że to własnie w dużej cześci one motywują do pracy a nie ja sam a książki są po prostu zbędne...

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz