wtorek, 1 czerwca 2010

Szkolenie "Jak inwestować w kryzycie" :(


Na początku chciałem napisać iż nie jestem zbytnio zadowolony ze szkolenia przez platformę vidnet. Przede wszystkim całe szkolenie trwa ok 3 godzin z czego transmitowane było tylko pierwsze 80 min. Masakra. Przez te pierwsze 80 min nie dowiedziałem się wiele nowego. Ta część na moje nieszczęście była poświęcona promowaniu produktów cashflow oraz samej organizacji klubów założonych w PL. TZN że głównie nic prócz reklamy nie miało miejsca. A szkoda. Trochę poczułem się oszukany przez te 80 min. Zapłaciłem, więc miałem nadziej wysłuchania całego szkolenia a niestety nie było mi to dane. Mimo to jednak coś tam udało mi się nabazgrać na kartce oraz zapamiętać z tego co widziałem.
A oto szczępki informacji które pozyskałem z fragmentu szkolenia:
(dotycząca biznesu)

- Nie da się uczyć gdy nie popełnia się błędów
- Ludzie boją się popełniać błędy: dlatego tracą najwięcej

Te dwa problemy jak powiedział Kiyosaki są głównym powodem ogólnego niepowodzenia w życiu wielu ludzi. Problem polega na tym iż życie które nas otacza przyzwyczaiło nas do NIE popełniania błędów, są one surowo karcone w szkole i często przez rodzinę i znajomych. W biznesie bez błędów nei ma postępu tak wiec jest to zupełnie odwrotna sytuacja do tego w czym przywykliśmy żyć.

- Składowe sukcesu:
Aktywne Uczenie się- słuchanie- ROBIENIE

Kiyosaki mówił o ty że nie wystarczy uczyć się słuchać i myśleć o biznesie- trzeba przede wszystkim zacząć działać i robić ten biznes. Trzeba realizować swoje zamierzenia i dopiero w ten sposób efektywnie uczymy się, popełniamy błędy a w wyniku tego- rozwijamy się i idziemy na przód.

- Informacje
Podobno poprzez czytanie człowiek przyswaja tylko 10% wiadomości, zaś przez wykład także tylko 20% natomiast pzez dyskusję i aktywne uczestnictwo w niej 50% informacji.

- Jaki jest Twój najgorszy życiowy błąd finansowy?
Kiyosaki zadał właśnie takie pytanie. Mieliśmy się zastanowić jaki to był błąd, czemu go popełniliśmy, czego się nauczyliśmy poprzez popełnienie tego błędu i co zrobić by się już więcej nie powtórzył.
Niewątpliwie moim największym błędem finansowy było kupno niezbyt dobrej kondycji używanego auta. Wiem już jak się od tego ustrzec i co zrobić by tego błędu nie powtórzyć. Co nie zmienia faktu że stracę na nim ok 1500zł:( (jeszcze go nie sprzedałem)

- Nie wolno bać się przyznać do popełnionego błędu

- Jest błąd ---> powinna być nauka

- Przede wszystkim KONTROLUJ SWÓJ BIZNES

W tym punkcie według mnie nie chodzi tylko i wyłącznie o biznes w sensie działalności gospodarczej. Trzeba dbać o każdy aspekt życia związany z nami, nie tylko w sensie finansowy, ale także osobistym, uczuciowym itp. Tylko dobra kontrola i monitoring daje dobry obraz tego co się dzieje.

- Koryguj swoje błędy
- Uczmy się popełniać błędy, one prowadzą do sukcesu.

- By być prawdziwym przedsiębiorcą niezależnie od wyniku finansowego: trzeba wiedzieć że chce się to robić do końca swoich dni, oraz samo udoskonalanie się.

- Nie popełniaj błędów innych
- Ucz się od ludzi którzy robią to co ty chcesz robić w przyszłości

- Elementy systemu biznesowego:
Produkt- Przepisy- systemy- komunikacja- przepływ pieniężny- zespół- przywództwo- misja biznesu

- RÓB BŁĘDY, BĄDŹ SZCZERY WOBEC SIEBIE I UCZ SIĘ NA NICH

- To że zarabiasz pieniądze nie znaczy że są one twoim aktywem.

Niestety nie do końca zrozumiałem tego ostatniego punktu. Kiyosaki miał go wytłumaczyć w dalszej części szkolenia ale niestety nie doczekałem się z wiadomych przyczyn:( Mogę tylko napisać że raczej chodziło mu o to iż dochód z kwadrantów P i S nie jest aktywem w pełni tego słowa znaczeniu. Nie są dochodem pasywnym więc nie są do końca aktywami jakie ma na myśli Kiyosaki.

W sumie to chyba wszystko co zdążyłem usłyszeć i zobaczyć ze szkolenia. Niestety po 80 min odcięli mnie choć nadal nie wiem czemu. Tak bywa niestety. Choć zawsze coś wyniosłem z tego co widziałem- byle do przodu!
Poniżej dołączam także oryginał kartki na której notowałem wszystko co jest zamieszczone w poście. Notatki były robione na prędce wiec nie są super wyraźna a także mój styl pisma pozostawia wiele do życzenia. Kartka przeszła jednak parę niemiłych przygód.PS: Dostałem maila w którym przepraszają za niepełne szkolenie oraz na zadość uczynienie wyślą mi 2 książki oraz płytę dvd. książka: "Dlaczego chcemy, żebyś był bogaty" cena:79zł oraz płyta: "Rozmowy o dobrym biznesie" cena:45zł.
Tak więc patrząc z finansowego punktu widzenia- nawet zarobiłem na tym że szkolenie było niepełne... Choć osobiście wolał bym inny obrót sprawy.
Pozdrawiam!

1 komentarz:

  1. bardzo dobrze że takie blogi powstają ;) zasadnicza zaleta >> ktoś kto poświęci czas na czytanie takiego bloga może faktycznie zdać sobie sprawę że lepiej doskonalić się samemu .. niż pracować przez pół życia na czyjś rachunek ... super sprawa z treścią tego bloga !! :) Strzałka

    OdpowiedzUsuń