sobota, 5 czerwca 2010

Gdzie najlepiej robić biznes?Witam!

Przypomniałem sobie o rankingu który ostatnio słyszałem gdzieś w telewizji odnośnie kraju w którym robi się najłatwiej biznes. Znalazłem stronę która publikuje ten ranking, zapewne już domyślacie się gdzie jest Polska...

ranking


W rankingu który jest sporządzany co roku PL wypada bardzo słabo. Pokusiłem się o ten wpis i znalezienie tej strony ponieważ chciałem się dowiedzieć w czym tak bardzo kulejemy, i czy to się zmienia z biegiem lat(na lepsze lub gorsze).
Z rankingu wynika że jesteśmy na 72 miejscu na 183. Wydawało by się że nie jest to zły wynik zważywszy na to że jesteśmy w pierwszej połowie rankingu. Problem niestety zaczyna się gdy spojrzymy kto jest przed nami:
Tajlandia (12), Bahrajn (20), Kolumbia (37), Rumunia (55), Mongolia (60), Kazachstan (63), Nambia (66).
W ogólnym odczuciu Polaków są to kraje o niższej stopie życiowej społeczeństwa i oczywiście mniej rozwinięte niż Polska. A jednak prowadzenie biznesu jest tam łatwiejsze i przyjemniejsze niż w PL.
Pierwsza 5 rankingu:
- Singapur
- Nowa Zelandia
- Hong Kong
- USA
- W. Brytania

Z czego trzy pierwsze państwa od paru lat nieustannie przodują w rankingu.

No dobra nie jest super z nami ale także nie jest źle. Z czym jest zatem tak niedobrze że skutkuje to tak niskim miejscem?
Najgorzej w Polsce jest ze startem w Biznesie, płaceniem podatków oraz radzeniem sobie z pozwoleniami. Najlepiej oczywiście z braniem kredytu.

Można się oczywiście pocieszyć tym że takie kraje jak: Włochy, Grecja, Chorwacja i Rosja są w rankingu daleko za nami. Niestety jest to marne pocieszenie.

Miejmy tylko nadzieje że sytuacja w Polsce z podatkami i rozpoczęciem biznesu będzie się sukcesywnie poprawiała. Na szczęście Polacy to przedsiębiorczy naród więc i tak damy sobie radę, co nie zmienia faktu że jeszcze dużo pracy przed nami.
Ranking doskonale pokazuje gdzie tkwi problem: w zbyt dużych podatkach oraz w papierkowej robocie która trzeba odwalić na początku, a... o przepisach nie wspomnę.

Orientuje się ktoś w kwestii tego by zarejestrować firmę w Anglii która będzie świadczyła usługi tylko w PL? Chodzi mi o to by tam płacić podatki, papiery, 3 pierwsze miesiące wolne od rejestracji działalności i wiele innych udogodnień. Dało by się coś takiego zrobić?

Pozdrawiam!

1 komentarz:

 1. Głównym problemem w Polsce nie jest wysokość podatków czy długość zakładania firmy - to ładnie wygląda na papierze, ale ma niewielkie przełożenie na rzeczywistość.

  Problemem jest:
  - brak jednolitej interpretacji przepisów podatkowych, w jednym urzędzie powiedzą Ci że nie musisz płacić, w drugim że musisz i bądź człowieku mądry
  - uciążliwe kontrole i niekompetencja urzędników którzy wpierw wlepiają karę, a potem musisz walczyć o swoje prawa w sądzie.
  - przewlekłość postępowań - zarówno tych banalnych jak np. o wydanie nakazu zapłaty za niezapłaconą fakturę (ponad 800 dni), aż po sprawy karno finansowe ciągnące się latami
  - niekompetencja sędziów, prokuratorów w sprawach gospodarczych, brak biegłych powodują że wydawane są absurdalne wyroki czy wogóle procesy .

  OdpowiedzUsuń