wtorek, 21 lutego 2012

Dobry pomysł to nie wszystko!Witam!
Mimo iż miałem długą przerwę w pisaniu bloga nie znaczy iż nic nie robiłem w obranym przeze mnie kierunku:) Przerwa była spowodowana przez wiele czynników- bądźmy szczerzy: po prostu nie dałem sobie rady z tym wszystkim. Ale !!!

Pamiętacie pomysł o sprzątaniu i likwidacji wysypisk śmieci w lasach?? Ano przez ok 3 miesiące głównie zajmowałem się tą sprawą. Akurat w poszukiwaniach natrafiłem na projekt UE odnośnie dofinansowania (do 40 tys zł) oraz szkoleń merytorycznych na własny biznes w oddalonym ode mnie mieście o ok 25km. Miałem kilka problemów związanych z dostaniem się na projekt z powodu miejsca zamieszkania, ale jednak udało mi się je rozwiązać i wtedy już zależało tylko ode mnie czy się dostane czy nie. Mimo iż dowiedziałem się o projekcie na 3 dni przed zakończeniem składania wniosków, udało mi się go sporządzić i wysłać. Zakwalifikowałem się na dalszy etap. Jeździłem wtedy na szkolenia dosłownie 4 razy w tyg na 4-8h. Najgorzej było gdy miałem pracę od 6.00 do 14.00 a na 16.00 trzeba było się tam dostać, co zdarzało się często. Ale jakoś dałem radę. Po szkoleniach był konkurs biznesplanów. Niestety na tydzień przed oddawaniem biznesplanów wszystko mi się posypało. Niestety na działalność którą chciałem wykonywać już dawno były zorganizowane (bo w grudniu) przetargi z Lasów Państwowych. Była to moim zdaniem tylko i wyłącznie moja porażka i źle dobrany plan działania. Zgłaszałem się także do Urzędów gmin i powiatów ponieważ i one posiadają małe połacie lasów. Również nie wyszło.

Mimo iż działalność innowacyjna, fajna i przyszłościowa wszystko poszło w łeb. Za późno dowiedziałem się że przetargi są już dawno zorganizowane (w niektórych przypadkach na kilka lat!) i tak upadł mój pomysł na podbicie świata czystymi lasami:)

Co zrobiłem źle? Zamiast w pierwszym punkcie działań zająć się działem prawnym, merytoryczną wiedzą z zakresu działań i po prostu targetem- klientami, ja zająłem się kompletowaniem i nawiązywaniem kontaktów z dostawcami, planowaniem inwestycji i ogarnięciem "technicznym" całego procederu. Nie zaś klientami... To chyba największy błąd jaki mógł popełnić przedsiębiorca.
No ale co? żyje się dalej a popełnionych już wcześniej błędów się nie popełnia.
Tak czy inaczej uczęszczałem na zajęcia szkoleniowe które przyznaje szczerze były na naprawdę wysokim poziomie. Prowadził je zgrany duet prawnika i księgowego którzy także mają założone DG i są praktykami. Niejednego niuansu także nauczyli nas odnośnie podatków, prawa itp:)
Tak więc mimo to że na paliwo by dojeżdżać do siedziby projektu (nie było innej komunikacji dostępnej) wydałem krocie, to jakoś nie żałuje. Dowiedziałem się wiele oraz popełniłem takie błędy o których wiem i są do naprawienia:)
Mimo że wszystko trwało 3 miesiące...
Tak więc dobry pomysł to nie wszystko, trzeba wiedzieć co robić, jak działać i zarządzać. Kasa na start, wiedza merytoryczna do działalności, najlepiej trochę prawa, księgowości, umiejętność szukania w ustawach itp itd... Wszystko do zrobienia:)

PS. odnośnie szukania pracy jest średnio. Ale idzie do przodu. Mam nadzieje że do końca marca będę już gdzieś indziej pracował i zdobywał doświadczenie...

29 komentarzy:

 1. A ja zamierzam rzucić etat i też wsiąść dotację z up lub ue. Biznes zamierzam prowadzić z domu i tym zniszczyć konkurencję bo będę go ciągnął nawet mając zarobek 1/4 czy połowy tego co mam z etatu. A jak nawet nie dostanę to i tak daję sobie siana z etatem, a firmę najwyżej założę za granicą by nie płacić haraczu za darmo :) w każdym razie nie zamierzam zdobywać doświadczenia, a na studia jeśli pójdę to tylko dla kredytu. Obecnie robię drugie studium z jednego z moich hobby. Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 2. Sam uważam, że DOBRY pomysł to podstawa sukcesu. Ale jak widać, musimy też mieć te doświadczenie dzięki któremu wiemy gdzie uderzyć, aby nie zaspać okazji. Doświadczenie którego Ty nie miałeś, ale właśnie zdobyłeś. Gratuluje, i życzę aby udało się Tobie z DG.

  Pozdrawiam Arek

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałem wszystkie posty. Życzę powodzenia w planach biznesowych. W odniesieniu do tytułu bloga ośmielę się stwierdzić że w chwili obecnej nie biegniesz a zastanawiasz się w którą strone isć. Może spróbować dodatkowo zarabiać jak inni blogerzy - tzn na reklamach w internecie i programach partnerskich? Ponadto należy ustalić sobie twarde zasady oszczędzania i się nich trzymać.
  Jak wspomniałem Twojego bloga czytam na bierząco (motywator dla Ciebie) i życzę Ci sukcesów. Sam też zamierzam pisać własnego aby służył mi jako narzędzie do motywacji.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bieżąca sytuacja na wig20.
   http://www.bankfotek.pl/view/1192195
   http://www.bankfotek.pl/view/1192196
   www.galeriazyskow.pl

   Usuń
 4. bieżąca sytuacja na wig20.
  http://www.bankfotek.pl/view/1192195
  http://www.bankfotek.pl/view/1192196
  www.galeriazyskow.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szkoda że się nie udało bo pomysł dobry, warto jeszcze zainteresować się dofinansowaniem z UP ale to tylko dla bezrobotnych. Wiem z doświadczenia że pomoc finansowa z dofinansowań obarczona jest wymogami i biurokracją którą ciężko przeskoczyć czepiają się dosłownie o wszystko :) Może taki pomysł warto podciągnąć pod ZUL i tam wykonywać takie działania ?

   Usuń
 5. Uwielbiam takich Bloggerów, którzy mają mocną motywację, nie narzekają na brak pracy i nie chcą iść na etat! To w Polsce rzadkość, ale ja też taki jestem , działam ciągle do przodu. Na etacie byłem przez 3 dni w Tesco i podziękowałem. Założyłem własną firmę , zajmuje sie e-marketingiem, tworzeniem stron www , robie też pisanie biznesplanów i świadczę usługi edukacyjne! W Polsce można się dorobić i to wypadkowa czasu i motywacji ! Im będzie silniejsza wiara, tym szybciej zarobimy wielkie pieniądze! Przestrzegam też przed tym - że nie tyko warto zarabiac,ale też ograniczać wydatki, ciąć koszty stałe. Czytajcie Kiyosakiego, analizujcie swój rachunek przepływów ,bo zyskow i strat nie da Wam obrazu Wasej inteligencji finansowej ! Trzymajcie się !

  OdpowiedzUsuń
 6. blog is dead ?

  OdpowiedzUsuń
 7. może tylko chwilowa przerwa ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Powodzenia w przyszłych inwestycjach!

  OdpowiedzUsuń
 9. Oczyszczanie lasów... no proszę. Cieszę się że wciąż jeszcze są tacy ludzie. Brawo!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy to już koniec tego bloga? Mam nadzieję, że nie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam nadzieję, że blog odżyje...

  OdpowiedzUsuń
 12. Podbijam- wpis mnie zaciekawił i czekam na więcej

  OdpowiedzUsuń
 13. Hej, piszesz bardzo ciekawie i co najważniejsze Twoja motywacja udziela się innym. Tak trzymaj i pisz dalej ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. 100 lat ziomeczku ! :D Odezwij się kiedyś!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawy blog.. może jednak kiedyś odzyje? Przydałoby się zanim minie termin rozliczania się z PITów xD... przydała by się pomoc... pit, ulgi itp. nigdy nie należały to moich mocnych stron...

  OdpowiedzUsuń
 16. Gratuluje nietuzinkowych pomysłów, a przy okazji bardzo pożytecznych, oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 17. Fakt, pomysł pierwsza klasa, oby wytrwał do końca, powodzenia i dobra pielęgnacja obuwia gwarantuje wygraną!

  OdpowiedzUsuń
 18. A jak nie pielegnacja to i sklep z whisky, to zawsze wypali.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dokładnie posiadanie dobrego pomysłu to nie sztuka, ale jego realizacja

  Bizneswomann.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 20. Mój kolega ostatnio zaczął sprzedawać pióra wieczne i bardzo dobrze mu to idzie, a wcześniej wiele osób powtarzało mu, że na pewno mu się nie uda.

  OdpowiedzUsuń
 21. Pomysł>Motywacja>Ciężka praca>Profit.

  Trzy pierwsze nie gwarantują czwartego, ale dają na niego naprawdę dużą szansę.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawe masz pomysły. Gatuluję

  OdpowiedzUsuń
 23. Mój brat dorobił się sprzedając ubezpieczenie nieruchomości.. osobiście uważałam to zawsze za potworną nudę, ale patrząc na jego zarobki...

  OdpowiedzUsuń
 24. Na start dobrym rozwiązaniem jest doradztwo prawne, dobry prawnik uruchomi firmę + wypisze kroki, jakimi warto się zająć.

  OdpowiedzUsuń
 25. Motywacja do osiągnięcia sukcesu jest bardzo ważna

  OdpowiedzUsuń
 26. Zgadzam się w 100%, że pomysł to dopiero początek. Można go świetnie zrealizować, ale też całkowicie zepsuć. To po części kwestia szczęścia, ale też umiejętności. Ja myślę, że wiele rzeczy zawdzięczam mojemu księgowemu (przejdź do strony), który czuwa cały czas nad moją firmą.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ważne aby mieć ciekawy pomysł a realizacja powinna przebiec zgodnie z planem. Kiedy nie mamy funduszy potrzebnych na rozkręcenie to jest choćby pożyczka dla zadłużonych dla osób takie jak ty.

  OdpowiedzUsuń