poniedziałek, 7 marca 2011

Czy naprawdę powinieneś zostać przedsiębiorcą?" Radzi Mark Suster, doświadczony przedsiębiorca, który po sprzedaży (z sukcesem!) dwóch swoim firm, zajął się funduszami venture capital i od 2007 roku współpracuje z GRP Partners.

Czy tęskni za pracą na własny rachunek? Oczywiście, że tęskni. Ale lubi robić to, co robi i pytany czy warto stawiać na własny biznes, nie zawsze odpowiada, że tak. Bo jego zdaniem, bycie przedsiębiorcą jest strasznie mało ...seksowne. Długie godziny z dala od domu. Niska pensja. Wysokie ryzyko. Stres. Stres. Stres. Seksownie wygląda to wszystko tylko kiedy czyta się takie strony jak Biztok, czy TechCrunch (z której zaczerpnęliśmy artykuł) .

Najważniejsze jest jednak dla nas to, że Suster wyszczególnił także kilka cech idealnego biznesmena. Jego zdaniem człowiek, który myśli o własnej firmie powinien:

- nie przejmować się swoim statusem
- nie zawsze postępować zgodnie z przyjętymi normami i podważać opinie autorytetów
- być odpornym na wysokie stężenie niepewności i stresu
- wierzyć w swój pomysł, nawet jeśli sto razy usłyszy słowo "nie"
- umieć podejmować trudne decyzje
- być odpornym na stres
- mieć smykałkę do podejmowania ryzyka
- nie bać się ani nie wstydzić porażki
- musi podołać brakowi snu, kompromisom, wielogodzinnym podróżom, a często także wyrzec się swoich dotychczasowych hobby

Według doświadczeń Sustera, naprawdę niewiele osób bawią początki prowadzenia własnej działalności. Miesiące bez pieniędzy, próby, błędy, odrzucenie. Nie jest łatwo. Ale niejednokrotnie naprawdę warto, jak pokazuje przykład autora artykułu. "

źródło: www.biztok.pl

5 komentarzy:

 1. Cris, kolejny artykuł podpisujesz jako biztok.pl
  Zacząłeś pisać artykuły na tę stronę, czy po prostu postanowiłeś przedrukowywać to co oni piszą?

  OdpowiedzUsuń
 2. Po prostu nie mam tyle czasu na pisanie tekstów co wcześniej. Kopiuje te artykuły które są dla mnie dość interesujące i zamieszczam je tutaj:) Próbuje wyszukiwać coś z zakresu biznesu i przedsiębiorczości. Muszę się wreszcie ukierunkować:P
  PS. Zaczynają mnie denerwować maile typu: żebym dodał adres nowego bloga na swoją stronę. Wszystko ok gdyby nie fakt że 99% tych blogów są stricte o giełdzie. A mój blog taki nie jest.
  Yh... więc muszę dodać trochę więcej pierwiastka przedsiębiorczości na blogu:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi się nigdy jeszcze nie zdarzyło prosić kogokolwiek o dodawanie mego bloga na stronie, ale ja po prostu nie mam parcia na rozkręcanie ruchu na swojej stronie.

  Co do kopiowania artykułów - jeszcze parę razy i uznam, że trzeba zamienić obserwowanie Twego bloga na biztok ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Decyzja o zostaniu przedsiębiorcą powinna być decyzją przemyślaną.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, nie każdy się nadaję, ja znam genialnego przedsiębiorcę, prowadzi coś takiego jak kancelaria prawnicza. Wrocław może się pochwalić taką firmą, bo działają bardzo sprawnie.

  OdpowiedzUsuń