1. Kupuj tanio, sprzedawaj drogo. Oczywiście to banał, ale niestety inwestorzy w większości postępują odwrotnie i masowo rzucili się do zakupów dopiero na samym szczycie hossy w 2007 roku. Rok później wielu z nich nie chciało słyszeć o akcjach, a tymczasem tylko w minionym półroczu wiele spółek zdrożało o kilkadziesiąt procent (niektóre więcej).
2. Nie celuj w górki i dołki. Na dłuższą metę taka strategia nie odniesie sukcesu, bo nikt nie potrafi idealnie zgadywać punktów zwrotnych przed ich wystąpieniem.
3. Trzymaj się swoich zwycięzców. Inaczej mówiąc, jeśli dany walor rośnie, nie uciekaj z niego zbyt szybko w trendzie wzrostowym, bo możesz pozbawić się okazji swojego życia do zarobienia wielkich pieniędzy.
4. Ucinaj straty zanim staną się zbyt wielkie.
5. Nie przywiązuj się zbytnio do wybranych akcji czy danego funduszu. Tu chodzi o zarabianie na rynku, a nie wierność.
6. Myśl długofalowo. Kiedyś Buffett powiedział: „Nigdy nie kupuj akcji spółki, której nie chciałbyś posiadać, gdyby giełdy zamknięto na 10 lat”.
7. Regularnie przeglądaj stan portfela.
8. Reinwestuj dywidendy. W ten sposób procent składany działa na twoją korzyść.
9. Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka. Jedna klasa aktywów nie powinna dominować nad całym portfelem – fan spółek internetowych, który zainwestował w nie wszystkie swoje środki u szczytu hossy w 2000 roku prawdopodobnie stracił 80-90% kapitału.
10. Nie trzymaj danych akcji na zawsze w portfelu. Nawet długoterminowy inwestor powinien w końcu zrealizować zysk.
11. Równie ważne w strategii jest wcześniejsze ustalenie warunków sprzedaży. Wielu inwestorów skupia się wyłącznie na samym wyborze spółki i momentu kupna.
12. Korzystaj z ulg podatkowych. W Polsce dają je IKE.
13. Jeśli nie rozumiesz danej inwestycji, zrezygnuj z niej.
14. Przygotuj kilka wariantów wydarzeń, także tych negatywnych.
15. Bądź elastyczny i nie upieraj się przy swoim zdaniu. Rynek zawsze ma rację.
16. Nie bój się iść pod prąd. Najwięksi inwestorzy postępują często odwrotnie do tłumu.
17. Nigdy nie wierz w „jedyne okazje” i „specjalne oferty”.
18. Nigdy nie słuchaj podpowiedzi innych, obojętnie czy jest to twój kolega z pracy czy też znany analityk. Decyzje podejmuj samodzielnie.
19. Nie daj się ponieść emocjom, czyli euforii i panice nieodłącznie towarzyszącym rynkom.
20. Jeżeli coś wygląda zbyt pięknie, aby było prawdziwe, na pewno tu czyha pułapka na naiwnych. Często spółki chwalone przez analityków, ze świetnymi perspektywami wcale nie chcą drożeć. Dopiero po czasie rynek dowiaduje się dlaczego – na przykład firma przegrywa ważny kontrakt, albo ponosi straty na jakiejś transakcji.